Hej, håller på att renovera sovrummet. Yttervägg är konstruerad enligt beskrivningen, sedan har 45 mm mineralull + spånskiva tillkommit invändigt. Alltså ser torrt och fint ut.
Screenshot_20260717_073639_Outlook.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Vi har nu rivit ner till 3/4 träfiberplattan och funderar på hur vi ska konstruera upp väggen igen.

Alternativ 1: rikta upp väggen och sätta in 45 mm träfiberisolering + osb +gips

Alternativ 2: ta bort den "diff. tät papp + 3/4 träfiberplattan och ersätta med ångbroms + 70 mm träfiberisolering. I så fall, på vilket håll ska ångbromsen sitta?

Eller någon annan lösning?
Alla tips tas tacksamt emot
20260717_080041.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Att isolera så lite som du planerar (45-70mm) skulle jag inte anse vara värt besväret på en sån kåk, sätt åtminstånde 80mm västkustskiva på utsidan och ett installations skikt 45mm på insidan.
 
I detta fallet är det gamla installationskiktet som kommer ersättas på något vis, och jag tänkte då ersätta mineralullen med träfiberisolering.
Om den invändiga pappen och träfiberskivan är kvar så blir det 45 mm isolering, men ett alternativ är att ta bort pappen och träfiberskivan och sätta 70 mm isolering istället, då med eventuell ångbroms
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.