Hej!

Vad är lämplig metod för att få fast skivorna mellan takstolar innan man plastar och får dir glespanelen? Taklutningen är 27, finns det några lämpliga "band" att spika upp, typ två remsor per skiva?
 
Dra dit pappspik med jämna mellanrum på takstolrarna och linda sedan spoltråd kors och tvärs mellan dessa efter att du lagt dit isoleringen.

/V
 
Har hört att det finns någon sorts plastband avsedda för ändamålet som man skjuter fast med häftpistol. En annan metod som användes förr var att man slog i små spikar som man lindade ståltråd mellan.
 
I båda ovanstående fallen kan man väl lämna kvar det? Spiken kanske skall spikas in hela vägen efter snörningen så att man inte punkterar plasten i nästa steg.
 
Kör med häftpistol så ligger det jämnt nog.

/Kent
 
S
jag plastade och glesade ca 1m, sen sköt i isolerskivorna, plast och gles 1m till sköt i isolerskivorna osv.osv ända till nock, vilket funkade utmärkt.
 
Jag tog vanlig pakettape och tejpade mellan takstolarna och sedan sköt några häftor med häftpistolen för att hålla fast dem.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.