Jag ska börja bygga golvet på den del av vår altan som i framtiden kommer att vara inglasad och under tak. Än så länge måste golvet tåla väder och vind väldigt bra, och det skulle ju inte skada om det alltid gör det ifall man råkar glömma stänga dörrarna eller springa igenom med blöta skor osv

Frågan är om man kan använda nån form av cellplast för att isolera direkt under trallgolvet? Kommer det att tåla att det regnar på trallen och att det rinner igenom springorna ner till cellplasten? Släpper cellplasten igenom vatten utan att själv ta skada?
Om det funkar; hur tjockt lager rekommenderas för att få tillräcklig isolering? Altangolvet befinner sig ½-1 meter ovanför mark med drygt 10m2 luftinsläppsarea och luftvolym på ca 17m3.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.