Muren till öppna spisen i vårt fritidshus är konstruerad så att den utgör en del av ytterväggen. Baksidan av muren står alltså "ute" och består av rödtegel. Har nu bytt tak och isolerat skorstenen och plåtklätt den men är osäker på hur jag ska göra med resten av muren. Vill helst isolera den och klä den med samma panel som övriga huset. Har funderat på att skuva stålreglar i teglet och isolera med en brandmatta, luftspalt samt panel.

Är det några problem med detta? Kan sotaren ha synpunkter och krävs en besiktning för att få detta godkänt?
 
  • Gilla
Fjellström
  • Laddar…
Hur bred är muren som du vill klä in ?? Och hur bred är rökkanalen ??
Tegel är i sig ett brandsäkert matrial , så någon isolering den sidan behöver du inte. Som jag ser det så skall det räcka med 3 cm luftspalt mellan regel och tegel . Finns alltid en risk att det kan bli fukt / kondens annars. Tänk på att ett spik på fel ställe, leder värmen och kan orsaka brand.
Sotaren bryr sig inte om, vad du gör på den sidan..Besiktning tveksamt. Men fotografera alltefter som jobbet utförs så har du ju detta dokumenterat..
Vänligen
Eti.
 
Tack för svar. Tanken med isoleringen är främst att isolera bort lite av kylan som muren leder in i rummet då den ju är helt oisolerad.
 
Hur bred är muren som du vill klä in ?? och hur mycket av den är skorsten ???
Är muren lika bred på insidan då ??
Kan du lägga upp bilder så man kan se båda sidorna vore bra !!
Eti..
 
Redigerat:
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.