Jag har ett utrymme under huset som jag tänker använda för diverse installationer: vattenförsörjning (hydropress osv.), varmvattenberedare och värmepump för bergvärme.

Utrymmet är ca 1,5x2,5 meter och ca 1,2 i takhöjd. Det är murat med betonghålsten. Två väggar vetter in mot torpargrunden, en långsida vetter utåt och enkortsida är till hälften mot mark.

Jag behöver hålla frostfritt för vattnet och vill därför isolera lite extra. Huset är byggt på sluttande berg och torpargrunden är välventilerad. Kan jag isolera de väggar som inte vetter mot mark från insidan? Hur utformar man i sånt fall isoleringen? Skulle själv föredra cellplast och någon skiva (OSB?) in mot utrymmet så det blir lätt att fästa upp rör och annat.

Tips mottages tacksamt!

/Lasse
 
Du kan isolera de väggar som inte vätter mot mark på insidan ja.
Stora naktdelen med Cellplast är att det blir lätt springor i mellan skivorna.

Du bör nog bygga en konstruktion med luft spalt mellan vägg & isolering.
Metal reglar med isolering i mellan är nog att föredra.

Det blir lite som att isolera en källare från insidan. OSB:n.. nja. det funkar nog, helst så ska det nog vara en skiva som inte är så känslig för fukt.

Hydropress, VVB, Värmepumpar.. det kan alltid läcka lite.. skvätta lite vatten och så. Det finns golvbrunn där antar jag?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.