1 935 läst ·
6 svar
2k läst
6 svar
Inom avstyckningsplan?!
En avstyckningsplan är en äldre variant av detaljplan. Den reglerar endast vilken mark som får bebyggas och vilken som ska var avsedd för väg. En avstyckningsplan ger per automatik inte rätt att bebygga sin fastighet utan förfarandet för bygglov liknar oftast mer det som en fastighet utanför detaljplan har.
Inom en detaljplan är mycket redan prövat som inte behöver prövas igen vid ett bygglov. Prövning av bygglov utanför detaljplan innebär, till skillnad från bygglov inom plan, en fullständig prövning av kraven på lokalisering, placering och utformning. Många kommuner anser att man bör söka förhandsbesked inom en avstyckningsplan.R Rolle85 skrev:
Det är högst subjektivt skulle jag säga. Jag föredrar utom detaljplan då det ger större valfrihet men inom detaljplan är ju enklare då det är enklare att få igenom ett bygglov. Dock är man ju mer styrd av bestämmelserna och kan inte utforma det som man vill. Å andra sidan får man kanske inte de ändå så det beror helt på förutsättningarna för den aktuella platsen.R Rolle85 skrev:
Klicka här för att svara