Hej

Har en knappt 4 år gammal Husqvarna kyl som har fått för sig att vi ska ha en glaciär i kylskåpet. Kan detta bero på att termostaten är trasig?
Kylen slår på och av som vanligt, alltså den är inte konstant igång. Temperaturen ligger runt 6 men det blir ändå fullt med is på väggen där kylelementet sitter.

tacksam för tips och hjälp.
 
Kolla så att dörren stänger riktigt och att tätningslisten är hel runt om.
 
Dörren alltid stängd och lister hela!
 
För att det ska bildas stora mängder is behöver det komma in totalt sett stora mängder fuktig luft som kan kondensera och bli is.

Vi har haft liknande problem i en betydligt äldre kyl som ibland löpte amok. Förmodat fel på termostaten ledde till att det ibland var minusgrader med is, för att sedan bli åtta grader varmt.

Anledningen till att det bildas mer och mer is när du väl har ett islager är att kompressorn arbetar för att sänka dina sex grader. Isen isolerar dock kylelementet så det mesta försvinner på vägen och kompressorn jobbar ännu hårdare med mera is som följd.
 
Då tror jag att vi testar att byta termostaten.

Tack för råd och tips!
 
Har du en sån kyl så att där längst in finns en "stupränna" och ett hål som kondensvatten kan försvinna in i? För i så fall kan man också kolla så att det inte är stopp i det hålet.
 
C
Börja med att avfrosta den och som sagt göra rent utloppet för vattnet. Hjälper inte det kan du testa att byta termostaten.
 
Jag kollar "hålet" och frostar av för 20:de gången!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.