Dörren tar i karmen. Karmen går inte att justera i "bredd" pga okänd anledningen. Troligen är lister på insidan fästa i dörrkarmen och förhindrar nyttjandet av karmskruven.

Återstår gör väl att ändra bredden på dörrbladet. Dörrbladet innehåller en plåtskiva på nån millimeter eller två. Hur hyvlar man bort en bit av långsidan då? Eller finns det något annat knep?
 
En bandslip borde väl funka?
 
Lossa fodren.

Kontrollera att du har erfoderligt utrymme mellan karm och vägg, annars in med lämpligt verktyg (sticksåg, stämjärn).

Justera med karmskruven.

Återmontera fodren.

Klart!

(Om en karmskruv är kass, ta bort den (kapa, hugg whatever) och sätt en ny ovan/under den tidigare).
 
Det brukar vara så att karmskruven sitter i bakkant på karmen. Om du byter ut en skruv som gångjärnen sitter med till en lång skruv som går igenom karmen och ut i hustommen så kan du tvinga karmen att ställa sig lite "toe out". Detta brukar lösa denna form av problem. Moderna dörrar har extra karmskruv i framändan av karmen för att förhindra detta.
 
Bra tips, verktygsgurun! Ska prova det. Måste bara undersöka vad jag skruvar i för material. Troligen någon form av betong, så behöver plugga oxå.

Niclas, det händer inget på någon av karmskruvarna. Därav min misstanke om att de inre fodrena är fästa i dörrkarmen. Får undersöka närmare om jag enkelt o oförstörande kan få bort inre foder
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.