Halloj

Tidigare ägare byggde ett herrejösses trädäck med tillhörande altandörr.
Bärlinan till trädäcket skruvat i husets panel och hela altet byggt dikt mot huset.

Problemet är att fukt lägger sig mot panelen/tröskeln till altandörren och letar sig in runt dörren och in i smygen på insidan. Smygen är gjord i MDF och nedersta delen som jag kapat bort var som snor.

Två frågor:

1. Hur ska jag göra vid tröskeln/fodren runt dörren för att få bort fuktbryggan som är för nu? En plåt borde funka hyffsat? Utmed hela tröskelns längs och in bakom fodren på var sida.

2. Utmed panelen, bör jag kapa innersta brädan längsmed för att skapa en större luftspalt? Jag funderar på om man kan fräsa vinkel på bärlinan så att vatten kan rinna av och det kanske blir i alla fall lite luftutbyte. I övrigt tänkte jag olja hela vägen och måla ordentligt på panelbrädan som ligger emot bärlinan.


Har ni några andra tips och idéer?
 
  • Vit altandörr med fuktproblem, trädäck skruvat mot huspanel; stege står intill. Problem med fukt vid tröskel och smyg av MDF.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Skadad tröskel vid altandörr med tecken på fukt och smuts, träbalkar och en grön tejpbit synlig på sidan av dörrkarmen.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Trädäck med synlig bärlina och altandörr, spår av fukt vid dörrtröskeln. Gamla panelbrädor ligger mot husväggen.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Närbild på en nedre hörna av en altandörr med en skadad MDF-panel och synlig träregel, omgiven av trägolv och vitmålad kant.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Fuktskadad dörrkarm där vägg och tröskel möts, med rost och fuktfläckar synliga på panelen.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
T
Vid dörren borde det ha suttit en plåt som går upp mot tröskeln och lutar utåt.

För väggen hade jag nog skurit bort nedre panelbrädan och satt en vit plåt där med som har en kant som går ut över trallbrädan och se till att trallen lutar bort från fasaden.
 
Tack. Ja precis, jag tänkte att man kunde spåra in under tröskeln och ut under fodren med en plåt. Så rinner det i alla fall av utåt samtidigt som det inte kan krypa lika lätt.
"Tyvärr" är altangolvet välbyggt och helt i våg. Jag gör nog en variant som jag beskrev ovan för skarven mellan golv och panel med riklig ytbehandling.

Planen är att sätta tak och skjutglas runt vid nått tillfälle och då försvinner den stora merparten av fuktpåslaget i form av regn och snö. Men det kan dröja några år till i värsta fall och då är problemet tillbaka igen om jag inte gör någon åtgärd nu.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.