Hur stor glipa under badrumsdörren måste man ha för att inte påverka luftflödet till frånluftsventilen som går till FVP?
 
Arean på luftgenomsläppet bör väl vara minst lika stor som frånluftsdonets area. Gränsen går vid helt öppet don, då kan du räkna med kanalens area (pi*d^2/4 för en rund kanal). Med 125 mm kanaldiameter och en dörrbredd på 800 mm blir det en glipa på ca 15 mm. Det kan ju kännas lite mycket men frånluftsdonet står troligen inte helt öppet heller. Kanske någon som jobbar med ventilation har siffror på "typisk" öppningsarea?
 
Det går att räkna på om man vill, men det beror ju på vilket flöde (liter per sekund) du har genom donet.
Men ett exempel kan ju vara att om det är en 125 kanal med ett rätt strypt frånluftsdon som ger ca 15l/s som brukar vara normalt flöde i ett badrum, kan du dra bort gummi listen som brukar sitta längst ner på en dörr så räcker det. typ 5 mm.:D exakt och bra va....;)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.