1 625 läst ·
17 svar
2k läst
17 svar
Hur renovera badrum billigt? Projekt fas 1: planering & förberedelser
Renoverare
· Västra Götaland
· 86 inlägg
Jag gjorde ett lika stort badrum för 100 000: -. 3 år sedan. Jag rev allt gammalt men i priset ingick.
Väldigt nöjd att jag inte la mera pengar på kakel och klinker 😀
- Snickare och material, regla upp två väggar, sätta gips och takplattor.
- Elektriker, golvvärme, elmaterial och fläkt.
- Rörmokare och rördragning.
- Plastmatta, våtrumstapet (Forbo) och spackla golv.
- Ikea handfat, kommod, skåp och duschvägg
Väldigt nöjd att jag inte la mera pengar på kakel och klinker 😀
Redigerat:
Produkter som diskuteras: "fläkt"
Fläktar
Flytta förbrukad luft ut ur ditt hem med mekanisk frånluft. I den här samlingen hittar du vårt sortiment av badrumsfläktar, kanalfläktar och värmeflyttare.
Läs mer
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 311 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 311 inlägg
En källare där det bara behövs tätskikt i själva duschen och under badkaret?O Olov Lundkvist skrev:
Det blir ju billigare än om det ska vara tätskikt i hela rummet.
Hej 🙂A Aevon skrev:När jag läst här på forumet om försäkringsfrågor verkar det som om försäkringsbolagen väldigt ofta hittar anledningar att inte godkänna försäkringsanspråk i just badrum i villor, och då kan man ju lika gärna göra jobbet själv (noggrant och enligt regelverk givetvis för att undvika framtida problem).
Lösa tankar så här långt om tillvägagångssätt:
* Rivning gör vi själva. Vi har bil och släp och pigga armar, så det känns relativt enkelt. Alla rör sitter synligt och att stänga av vatten är enkelt eftersom vi har vårt eget system. På väggar och golv sitter plastmatta. Antar att man river även grunder mattan är limmad på och ersätter med nya skivor/väggar?
* I nuläget har detta badrum en egen liten varmvattenberedare (vi har två små, den andra förser kök och det andra badrummet). Vi funderar på att göra om detta arrangemang och ha endast en, stor, varmvattenberedare, denna skall i så fall sitta i anslutning till köket, som vi skall renovera i nästa steg. För/nackdelar med det?
* Grundarbete väggar/golv. Här behöver vi läsa på ordentligt, så att vi vet vad som skall göras och på rätt sätt. Här på forumet finns ju väldigt mycket bra inspiration och duktiga medlemmar som har gjort samma sak.
* Avlopp: vi vill byta plats på toalettstol och handfat. Toalettstolen sitter nu precis innanför dörren, så man går in i den när man går in i badrummet. Varken praktiskt eller feng-shui.
* Ytskikt: Kakel är ju betydligt vackrare än plastmatta, men vi har fått rådet att i gamla trähus kan det vara dumt med kakel, eftersom huset rör på sig. Å andra sidan sätts ju inte kakel direkt på timret, utan på lite mer stadigt underlag. Input? På väggarna är den preliminära tanken att köra Jotun våtrumsfärg, som jag (inte min sambo, haha) tycker är snyggt. Det står att den tom går att använda i duschzonen, men det känns ju nästan overkligt, går det verkligen att ha dusch direkt på en målad vägg?? Ett alternativ är att ha kakel i duschhörnan.
* Golvvärme: Vore härligt att ha. Vårt hus värms upp med direktverkande el, luftvärmepump och eldstäder, så då är väl enda möjligheten eluppvärmt golv? För/nackdelar med det? (förutom elpriset då 🤬).
* Inredning: inga konstigheter: toalettstol (eventuell återanvända befintlig), handfat & kommod och spegel, duschhörna med glasväggar. Vill INTE ha duschkabin, tycker det är fult och det ger mig cellskräck.
* El: Inga konstigheter där heller. Vanlig lampa ovanför handfat, några eluttag, samt kanske en lampa till i taket. Det får elektrikern ta hand om.
* Budget: har inte räknat ännu, men vill som sagt komma undan så billigt som möjligt (kommer inte räkna egen arbetstid). Jag hoppas komma under 100 000kr, helst landa mellan 50-75k, men jättesvårt att uppskatta för mig som aldrig gjort detta förut och inte gjort någon beräkning ännu.
Kul att du delar processen, det är exakt så man lär sig.
Jag har arbetat en hel del med badrumsrenoveringar genom åren och det jag spontant reagerar på i din plan är egentligen inte materialvalen utan risknivån i grundarbetet.
I äldre trähus kan rörelser, underlag och fuktbeteende bli avgörande för hur länge badrummet faktiskt håller.
Det som ofta händer när man försöker göra det “så billigt som möjligt” är inte att det blir lite sämre — utan att man kan få problem först efter några år när tätskikt, fall eller anslutningar börjar ge sig.
Speciellt när man:
• river själv
• ändrar avlopp
• bygger upp nya väggar
• kombinerar olika system
• eller gör delar själv och delar via hantverkare
Då blir ansvar och utförande ofta otydligt.
En annan sak många missar är att försäkringsbolag i efterhand tittar extremt noga på dokumentation och systemval om något händer.
Det betyder inte att man inte kan göra mycket själv 🙂
Men det kan vara klokt att åtminstone låta någon med erfarenhet gå igenom upplägg, offerter eller tänkt lösning innan man kör igång.
Det är betydligt billigare att justera en plan än att rätta ett färdigt badrum.
Lycka till med projektet 👍
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden