16 800 läst ·
21 svar
17k läst
21 svar
Hur mycket shellack går det åt?
Diversearbetare
· Göteborg
· 11 168 inlägg
..och jag har aldrig någonsin kvistlackat, bara målat med alkydoljefärg och inte sett en kvist lysa igenom på över 20 år. Helt klart är det viktigt med kvistlack under vattenbaserad färg. Under lösningsmedelsbaserad...nja.
Kvistlackade inte råsponten till vårt kökstak, utan målade bara med lösningsmedelsbaserad grund och 2ggr med vattenbaserad takfärg. Efter en vinters eldning i vedspisen syns fortfarande inga kvistar. Med tanke på vilken värme det kan bli uppe vid taket tycker jag det borde synts vid det här laget. Så allt arbete vi la på kvistarna till resterande tak, bröstpanel och lister i huset känns nu som bortkastad tid.Johan Gunverth skrev:
Har detta något att göra med hur gammalt trät är man målar på? Målade mitt råspont tak för 7 år sedan med vanlig ITak färg och inte tillstymmelse till genomslag. Nu har ju taket suttit på plats sedan -50 fast dolt över vävspänt.
Diversearbetare
· Göteborg
· 11 168 inlägg
Jag har hört att genomblödningens ommfattning av kvistar är olika beroende på om det gran eller furu.snuttjulle skrev:
Klicka här för att svara