Godkväll!

Skrev först en lång text som jag sen raderade, blev för långt. Ibland ska man hålla det simpelt. Hur länge kan man förvänta sig att en linkoppling håller? Huset byggt -69. Finns självklart inget korrekt ''svar''... Kopplingen har nyss fyllt 52år. Hört att värmesystem kan hålla i 100+ år?

Kan jag med gott samvete bygga in detta? Det är ju trotsallt enligt branschregler tillåtet att än idag på nyproduktion bygga in kopplingar i värmekretsen, även om det bör undvikas.

Mvh
 
  • En gammal rörkoppling mellan vit och grön rörsektion, visar åldertecken och rost, inbyggd i träkonstruktion.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
De kan som du skriver hålla 100år, men är du osäker eller tveksam till vad du har så löd nya kopparrör, att montera nya rör med presskopplingar eller pexslang riskerar ju bara att få kortare livslängd än det befintliga.
 
  • Gilla
guggen och 1 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.