Hej.
Blandarbyte i badrum på gång och blir lite osäker på hur vad jag behöver för att koppla ihop det. Blandaren har suttit monterad någon annanstans förut och har en typ av koppling jag inte känner igen. Hylsan som sitter ytterst är lös. Alla dimensioner är halvtum.

Halvtum rörkopplingar i ett badrum med en lös hylsa på en demonterad blandare.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Kromad blandare med flexibla anslutningar och en okänd kopplingstyp, ovanpå en tidning.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Är den nedre bilden din "nya" blandare? Det som sitter där är en förminskning för en klämringskoppling. Mest troligt för att få rörstumpen på slangen (10mm) att passa i en 15mm klämringskoppling.

Klämringsmuttern ser ut att vara av märket Vatette. Förminskningen är svårare att se vad det är för märke på, men den är i alla fall bra lik en Vatette den med. Hade T-röret som sitter efter väggenomföringen varit 15mm och från Vatette så hade du helt enkelt kunnat skruva bort muttern uppåt och skruvat dit den nya blandarens mutter istället som den är. Men nu verkar det inte vara möjligt.

Vad har suttit mellan kopplingarna i den övre bilden? Släng in en bild på det så kan du kanske få något mer tips. Annars skulle jag göra så här:

1. Skruva loss muttern från T-röret. Köp en likadan klämring som det sitter där idag.
2. Skaffa en liten stump (5-10cm) rör av samma dimension som det sitter där idag.
3. Skaffa en rak klämringskoppling 10-15, 12-15 eller 15-15 från vatette. Exempel:
https://www.rinkabyror.se/artikel/va-krom-klamkoppl-skarv-15x12/
Vilken du ska ha beror på vilken dimension det är på röret du redan har. Köp också två stödhylsor för röret i fråga.
4. Montera rörstumpen med gamla muttern och klämringen du skaffade fram i T-röret. Kom ihåg att trycka i stödhysan först.
5. Montera den nya, raka skarven på rörstumpens andra ända. Stödhylsa här också
6. Ta bort mutter och klämring från 15mm-ändan på din nya koppling. Skruva fast kopplingen på slangen från blandaren istället.

Saknar du någon lämplig avstängning innan blandaren så kan den raka skarven med fördel ersättas med en föravstängare istället. Exempel:
https://www.rinkabyror.se/artikel/va-kulventil-rak-klam-15x12/
I övrigt samma montering som ovan.

Det kan också gå att lirka av förminskningen från slangen, eller byta hela slangen, vilket öppnar en massa andra möjligheter. Men åtdragna förminskningar brukar kunna sitta rejält fast.
 
Tackar för svar, aha det är en förminskning det är alltså. bif bild på när allt sitter på plats igen. Den del som saknades på bild ett är en klämringskoppling och det enklaste hade ju varit om man kunde skruva någonting på den som man sedan kunde dra dit blandaren i. Men det kanske inte går?
En klämringskoppling ordentligt monterad på ett vattenrör vid köksblandaren, med kakelvägg i bakgrunden.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Krilleman Krilleman skrev:
Om du behärskar lin & locherpasta kan du dra i denna i översta gängan på rin raka FMM-koppling:

[länk]

(y)
Lin har jag aldrig använt, men det är väl bara att lära sig...
Men då borde det gå att: 1. Skippa förminskningen 2. Dra befintlig mutter (som sitter på blandaren) på kopplingen du länkar till. 3. Sätta kopplingen ovanpå den befintliga.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.