Hej,

Blir inte klok på hur jag ska koppla dimmern. Det går två kablar in på varje sida i strömbrytaren med två brytare men bryter bara en lampa i taket. Alltså bara ena brytaren används. Någon som vet hur jag kopplar in i dimmern.
 
  • Hand håller en strömbrytare med synliga kablar och plintar i en väggdosa.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Elko strömbrytare monterad i vägg med öppet synliga kablar och schamatering för inkoppling.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Elektrisk dimmer för belysning med tekniska specifikationer och ledningsanslutningar synliga.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Du har alltså en blå ledare som synbarligen inte används till något. Det kan ha varit krontändning av lamputtaget men Ok, man behöver inte gräva i det. Koppla loss den blå som inte används och isolera änden med en Wago 221 och peta in den i dosan för ev framtida bruk.

Den andra blå är då en tändtråd, trots att färgen är felaktig. Den kopplas till någon av de två terminalerna till höger på dimmern, vilken spelar ingen roll.

De två bruna är då fasledare, som är skarvade i strömbrytaren. Använd en Wago 221 istället för att skarva dem, plus att du lägger en kort tamp till "L" på dimmern. Dimmerns terminaler är inte lämpliga för två ledare. Du behöver alltså införskaffa 15 cm brun FK 1.5.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.