Har byggt en altan och ränkte skapa lite rumskänsla genom att låta klematis få växa på armeringsnät längs en långsida.

Tänkte montera med hjälp av stolpar på samma sätt om jag skulle montera ett räcke. Har förberett så jag har dubbla reglar med rätt distans i förvållande till mina stolpar som är 70 * 70.

Nu undrar jag om det är den bästa lösningen eller om det finns smartare sätt? Dessutom - hur montera näten på stolparna för att det ska bli så snyggt som möjligt?
 
  • IMG_2966.jpeg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • IMG_2967.jpeg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • IMG_2968.jpeg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Alt 1
Fäst nätet med märlor på en regel som sitter på insidan av ramverket. Här går det att sätta en täckbräda.

Alt 2 spika direkt på ramen.

Alt 3
Sätt regel, bräda med samma tjocklek som nätet men smalare än reglarna och en ytterligare regel. Nätet "kläms fast" mellan reglarna (fortfarande med märlor). Ett elände att byta nät men bra rostskydd skjuter det behovet ganska långt i framtiden.

Med stora nät kan det behövas ytterligare stagning.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.