Hej! Är det någon som vet om man kan göra rent rörsystemet i ett spabad med väteperoxid istället för ex.vis Delphin Spa Cleaner eller SpaCare Biofilm Cleaner?
 
Av vilken anledning undrar du? Duger inte de andra kemikalierna?
 
Det står att produkterna orsakar allvarliga frätskador på hud och ögon. Mycket giftigt för vattenlevande organismer. Den ena ska man ha skyddshandskar och ögonskydd när man använder den och man ska inte andas in dimma/ångor/sprej. Den andra står det att man ska ha skyddshandskar/skyddskläder/ögonskydd/ansiktsskydd när man använder det. Jag är helt enkelt rädd för att använda dessa produkter.
 
Vet inte om väteperoxid och klor heller är så nyttigt om du läser på..
 
plåtrickard plåtrickard skrev:
Vet inte om väteperoxid och klor heller är så nyttigt om du läser på..
Tappade lite sugen på rengöring av spabad men hamnade på den här frågan igen. Det stämmer, klor och väteperoxid är, beroende på koncentrationen, farligt. Men när man häller väteperoxid i vatten så renar det vattnet och bryts långsamt ner till vanligt vatten och syrgas. Pipe Cleaner är giftigt för vattenlevande organismer, även när den medlet späds ut i spabadets 1000–3000 liter vatten, behåller kemikalierna egenskaper som kan orsaka skadliga långtidseffekter i vattenmiljön.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.