Hej!

Vi renoverar i skrivande stund vårt kök och vill ha målad vägg där det tidigare suttit kakel mellan bänkskiva och överskåp.

Lägenheten vi bor i är från 20-talet och det visade sig vara väldigt, väldigt poröst bakom kaklet, varför stora partier lös puts följde med och vi är nu nere på armeringen med vass.

Jag har sett tidigare inlägg med samma problem men skulle ändå vilja ställa frågan hur vi bäst går tillväga nu för bedömning av just vårt projekt. Vi är alltså intresserade av att kunna få en jämn yta där det gamla kaklet satt, men vill ogärna behöva göra ett omtag om hela väggen.

Med hopp om kloka svar från bättre vetande.

Varma hälsningar,

Anton
 
  • Porös vägg bakom kökskran med avlägsnat kakel, blottad armering av vass, och kvarvarande puts i en pågående köksrenovering.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Vägg med borttagen puts och synlig armering av vass, tidigare täckt av kakel. Under renovering i kök från 1920-talet.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.