Hej

Ang. platta på mark. Har PE-folie under alla syllar med 1 dm överlapp, som tejpas ihop med pe-folien i alla andra rum. Men i badrum, hur brukar man göra här?

Klämmer man plasten bakom skivrona..mellan syllen och skivan? Det blir ju ett litet "glapp"mellan skivan och badrummets tätskickt då ? men skivan i sig är ju oorganisk och den lilla fukt som kommer upp kasnke inte gör något...men vad är "rätt sätt"
 
Mikael_L
Men badrummets tätskikt lägger du väl på både golv och väggar, så det blir väl inget glapp någonstans.
 
Mikael_L skrev:
Men badrummets tätskikt lägger du väl på både golv och väggar, så det blir väl inget glapp någonstans.

Det är väl vid taket problemet uppstår, mellan tätskikt och plasten? Hade varit intressant att veta hur man gör för att få det 100 % tätt.
 
tänkte mer på husets diffusionsspärr än på själva badrumets tätskikt..alla golv har ju PE-folie i nybyggnad...Men det går ju inte i badrummet, men man har ju den under reglarna..frågan är.. skall man klämma PE-mellan skiva &vägg...vid taket är det ju inga problem, där har man ju PE överallt
 
Krilleman
Ibland blir man ju bara alldeles varm i kroppen när man vet att man har en stabil berggrund med krypgrund ovanpå som det aldrig kommer uppstå problem med! d^_^b

Det var bättre förr!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.