Är det någon som kan ge en uppgift om vilket mått man bör räkna med att golvet har vid betongbjälklag innehållande golvvärme?

Det jag alltså vill veta vad takhöjden blir i rummen sedan jag räknar "baklänges" från detaljplanens maxhöjd.

Vet någon också hur tjock en platta på mark med golvvärme är?

Tack på förhand.

Lycka till! :) :) :)
 
Plattan i sig blir ju inte tjockare av golvvärme om man gjuter in slangarna men det tror jag du vet. Thermisols sockelelement L finns 300 och 400 mm höga, och på bilderna på deras hemsidan så ser det ut som att de har motfyllt utanför elementen till 2/3-delar. Alltså så sticker de (och plattan) upp ca 10-13 cm. Och plattan gjuts jäms med överkanten på plattan.

/spiker
 
Glömde länken http://www.thermisol.se/villagrunder.php

Betongen i plattan brukar väl vara 10 cm för en villa. Med isolering och allt blir det lika högt som sockelelementen, dvs 30 - 40 cm Thermisol.

Om du tittar i grundbroschyren på deras sida så har de konstruktionsritningar där.

/Spiker
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.