Hej.

Jag undrar om det är någon här på forumet som har tips på vart man kan få hjälp med att göra en trappritning? Vi har för hög höjd mellan bjälklagen i förhållande till längden för att kunna göra raka steg med en platå halvvägs. Vi måste alltså ha en trappa som svänger 180 grader med steg hela vägen och underliggande vangstycken. Jag tror inte att jag skulle lyckas räkna ut detta själv utan önskar köpa denna tjänsten. De flesta "trapptillverkare" jag varit i kontakt med vill bara sälja både ritning och trappa! Jag tar tacksamt emot alla tips.

Henrik
 
Kan inget om det bärande men du kan räkna ut antal trappsteg med detta:

Det gyllene måttet är 63 cm och skall vara summan av två trappstegshöjder + ett djup.

Exempel: 19 cm +19 cm + 25 cm = 63 cm
 
Hej!

Jag håller själv på med samma sak. Vet att http://www.trappteknik.com/ kan göra ritningar. Via en bekant har jag fått kontakt med en konsult som skulle kunna rita också, men jag har inte fått något resultat ännu, så det är svårt att rekommendera.
 
Hej.

Jag pratade just med en kille på trappteknik och de verkade väldigt kunniga. I mitt fall så trodde han att de skulle kunna leverera ritningar i skala 1:1 på steg och vangrar för ca 2000 ink moms. Verkar kanon tycker jag. Jag skulle också få ett förslag först att titta på.

H.
 
Trappteknik ritade min nya trappa. Jag hade en massa olika förutsättningar som jag ville ha med i ritningen. Fick först ett förslag som jag hade synpunkter på, det tredje förslaget va perfekt för mig. Sen fick han även tillverka den, det tog 4 veckor efter att ritningen var godkänd så kom trappan hem i byggsats. Tyckte det fungerade utmärkt med Trappteknik.
Montering av trappan gjordes utan någon hantverkare inblandad. bilder på montering finns på www.jogarsrud.se 2010 april-juni och sen under trappa.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.