Har skruvat på hörnskydd på en taklåda för att fixa en hantverkarmiss. Tyvärr är själva grundstommen böljande och allt ser snett och lite krokigt ut inkl hörnskyddet. Jag tänkte först att jag försöker trycka fast hörnskydden så mycket som möjligt mot gipset för att få ett tight och slätt hörn men funderar nu på att skruva ut allt och börja om från början och att istället använda laserpasset för att liksom få hörnskyddet horisontellt även om själva lådan inte är det, dvs utnyttja hörnskyddets "rakhet" för att få lådkanten rakare. Tänker jag rätt nu?
 
Är ingen höjdare att skruva hörnjärnen, då blir dom gärna krokiga. Använd rätt verktyg till att slå fast dom istället.
18853.jpg
 
Jo tack, fick också det tipset men vill tyvärr inte investera i ett verktyg till bara för ett hörnskydd. Dessutom är jag lite osäker om det fungerar då jag har ett gammalt hörnskydd i gipslagret under. Jag har alltså behövt bygga på en befintlig låda.

Med krokigt menar jag inte att skyddet kroknar där jag skruvat utan att hela linjen på ca 4 m böljar något då själva lådan är lite skev. Jag tänkte om det gick att montera hörnskyddet på ett sånt sätt att hela lådans kant kommer att se lite rakare ut? Det skulle då resultera i att hörnskyddet inte ligger an mot gipset på alla ställen utan har lite luft mellan för att liksom få lådan rak.

Ursäkta den långa förklaringen men jag kan inte uttrycka mig i facktermer! ;)
 
I princip borde det ju funka att fästa upp hörnskyddet efter lasern och sen skulle jag gipsputsa ut till rätt nivå. Det funkar inte med spackel om det är 5mm tex.
 
ok tack, då provar jag det!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.