129 274 läst ·
142 svar
129k läst
142 svar
Hittade ett till rum bakom källarvägen
T tobbbias skrev:
Nummer tre kändes inte så kul!
Speciellt inte i ett radhusrum utan fönster, ska du rasta dom i tvättstugan??
Jo, det är väl självklart att du måste bidra till kontrollsamhället☹️ för att genomföra projektet. Tänk på att många försörjs genom att laglydiga medborgare betalar hutlösa avgifter till bygglovshanterare. Själv är jag en anhängare av den delen av befolkningen som vågar stå för civil olydnad, när det gäller projekt som inte orsakar olägenhet för någon eller något.BirgitS skrev:
ifrågasätta om det krävs bygglov, bygganmälan och liknande får man förutsätta att de flesta gör av välvilja och inte för att jävlas.J Jakob_L skrev:
Såklart vill vi se hur TS fortsätter ta sig an projektet. Tipsen om att verkligen reda ut vad som krävs i form av tillstånd är ju bara för att undvika att TS åker på en tråkigt baksmälla om det skulle visa sig handla om svartbygge eller icke tillåten åtgärd.
Rätt vad det är får en granne eller köpare för sig att anmäla till kommunen som kommer dragandes med viten. Eller en bostadsrättsförening som kommer med skadeståndsanspråk för att man gjort otillåtna ingrepp i föreningens byggnad. (Fullt medveten att det nu visade sig handla om friköpt radhus och ingen brf, men det var sådan som ej framgick av trådstarten)
Du får det att låta som att ”bygglovshanterare är som Prins John i Robin Hood som stoppar pengarna i egen ficka.5 51:an skrev:Jo, det är väl självklart att du måste bidra till kontrollsamhället☹️ för att genomföra projektet. Tänk på att många försörjs genom att laglydiga medborgare betalar hutlösa avgifter till bygglovshanterare. Själv är jag en anhängare av den delen av befolkningen som vågar stå för civil olydnad, när det gäller projekt som inte orsakar olägenhet för någon eller något.
Bygglovshanterarna är troligtvis lika laglydiga medborgare som dig. De utför bara ett vanligt arbete för att kunna betala sina räkningar och för att få mat på bordet. Det är inte handläggarna som skapar lagar och regler så de får oförtjänt mycket skit.
Vill man ändra på lagar och regler får man ge sig in i politiken istället
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 207 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 207 inlägg
Personligen bryr jag inte det minsta om vad TS bestämmer sig för utan det det är en fråga mellan TS och hens samvete. Däremot är det ju bra att veta vad lagen säger även i denna tråd så att TS kan överväga saken innan beslutet tas eftersom det kan leda till sanktionsavgifter, viten eller krav på återställande. Likaväl som det i el-trådar brukar skrivas att enligt lagen får endast en elektriker göra just det men om du inte bryr dig så kan vi hjälpa dig.5 51:an skrev:Jo, det är väl självklart att du måste bidra till kontrollsamhället☹️ för att genomföra projektet. Tänk på att många försörjs genom att laglydiga medborgare betalar hutlösa avgifter till bygglovshanterare. Själv är jag en anhängare av den delen av befolkningen som vågar stå för civil olydnad, när det gäller projekt som inte orsakar olägenhet för någon eller något.
Det är upp till var och ens eget omdöme hur man agerar. Finns alltid en risk med sanktionsavgift mm. "but so what" Det är en risk man får ta. Själv är jag heligt förbannad på alla dessa överbefolkade myndigheter inom såväl kommuner som stat, som skall in och peta i det mesta.
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 207 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 207 inlägg
Naturligtvis men det är väl bra om TS och andra vet om att det är en risk i stället för att tro att det inte finns några nackdelar därför att ingen skriver det i tråden..5 51:an skrev:
Om det finns jord i utrymmet är du säker på att ytterväggen går ner så långt att det går att få till ett rum med en takhöjd på ca 210 cm. Lite otur om man börjar gräva ut och upptäcker att ytterväggen hänger i luften och hela ytterväggen rasar ner där man grävt ut jorden. Tror inte att försäkringsbolaget kommer att stå för kostnaden att bygga upp halva huset. Kanske säkrast att kolla upp så ytterväggen inte bara står på några plintar som i sin tur står på frostfritt djup.
Medlem
· Blekinge
· 12 267 inlägg
tommib skrev:
Osten86 skrev:
Eftersom väggen troligen är bärande torde ett bygglov vara nödvändigt, men om väggen inte är det så borde bygganmälan räcka.Osten86 skrev:

