Hej alla kunniga!
Vi ska slipa om alla golv i vårt nya hus innan vi flyttar in. Vi har två små barn och sliter hård på golvet på olika sätt. Planen var därför att lacka golven. Men jag har nu hört att hårdvaxolja ska vara bättre, och ger en skönare yta att gå på. Nån som har erfarenhet av detta? Tacksam för alla råd!!
 
När jag senast slipade ett golv blev det först hårdolja och sedan hårdvax. Resultatet sades vara detsamma som att använda hårdvaxolja, men man slipper lösningsmedel. Det golvet är i ett sovrum och inte speciellt utsatt, så tåligheten har jag begränsad erfarenhet av. Jag är mycket nöjd med resultatet. Det är en matt yta, men den går bra att hålla ren. Vad jag förstår är lackade och oljade golv ungefär lika tåliga, men man kan fläckreparera en skada på det oljade golvet med bättre resultat än man kan med lackat.

Erik
 
Hårdvaxolja är kanon,har det på en hel våning. Men det är dyrt, och du kan inte räkna med att butiken har det hemma, utan de får ta hem.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.