D
skulle behöva några förslag.

Har rivit plastmattor, slipat golv och flyttat väggar bla.
Detta har resulterat i att det saknas brädor där väggar tidigare stått.

Hål 1 kommer jag att sätta i två brädor i.

Hål två är jag dock mer tveksam till.
Bredden i hål två varierar mellan 11.5->13.5 cm.

Ett alternativ som rimligen bör beaktas som bäst är att såga upp ett jämnt avstånd mellan brädorna och lägga i en tvärgående planka som får sågas till rätt bredd.

funderar dock om någon löst liknande problem på annat sätt? Om det tex finns något färdig variant, låt oss säga som en T-Profil?

bild-1.JPG
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Om du har tillgång till en sänksåg med skena och inställbart djup, fixar den lätt till de rätta måtten på dina hål (låna eller hyr om du inte har). Närmast väggen är det dock lite svårt att komma åt kanske. Sedan fyller du i plank i hålen (finns det något att fästa i under?)

Men, jag hoppas att det inte är några jättelöplängder på golvet så att du får för stora problem med rörelsefogar vid fukt och temperaturvariationer. Av bildens vänstra sida verkar det som om golvet ändå löper åt det hållet i minst samma längd som du nu "lägger till" i det lilla hörnet.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.