I ett rum har jag laminatgolv där golvet sviktar på ca en halv m2 yta när man går. Det är så pass att det i skarven mellan två skivor har spruckit lite. En tanke jag hade var att ta bort lister och skåp som står i närheten så man kunde sticka in papper för att fylla ut men det känns som ganska stort jobb. Kom på att man kanske kan borra ett litet hål och spruta ner nåt, flytspackel eller silikon eller nåt, och sen fylla igen det lilla hålet. Vad kan man iså fall använda som går att spruta ner? Har någon nån idé, eller förslag på nåt annat sätt?

Mvh
Niclas
 
  • Gilla
Ibanez_patrik
  • Laddar…
Bäst är nog att plocka bort laminatgolvet och åtgärda felet. Köp sedan klickgolv nästa gång, så kan du plocka bort det utan att det går sönder om du får fler problem.
 
Har samma fråga som i den gamla trådstarten? Kan man göra något utan att plocka bort golvet? Rätt omöjligt i det aktuella fallet.
 
Peter2400 Peter2400 skrev:
Jag gjorde såhär,
Träplugg i laminatgolv
[länk]

Stort tack för tipset. Ska övervägas.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.