Status
Inte öppen för fler kommentarer.
Martin_B
J Jehu skrev:
Finns inget att fastna i ett nytt borrhål.
Jodå, det kan finnas massor. Du tror väl inte det är bara massivt berg rätt ner? :)
Var tror du vattnet kommer ifrån, exempelvis?
Det finns en hel del håligheter i berget, dessutom är det olika kvalité på berget. Det är så illa att ibland rasar det in så då får man försöka frigöra det inrasade och fortsätta.
Ibland rasar det in så illa att man inte kan göra annat än att börja om från början på annat ställe.
Ibland är berget så hårt att borrkronan går i ett kör, och de är svindyra.
Så ja, berget är av varierad kvalité helt enkelt.

Så nog kan där fastna saker i hålet. Inte minst när hålet ju inte är exakt lodrätt. Det är omöjligt att styra borrkronan helt 100% rakt på sådana där djup som man skall ner till vid borrning för bergvärme, exempelvis.
 
Kan man få ner slangen kan man nog få ner ett blysänke ;)
krokar behövs inte, vore osannolikt att få napp
 
Martin_B
J Jehu skrev:
Kan man få ner slangen kan man nog få ner ett blysänke ;)
Bara det att slangen är "något" grövre och styvare, än fiskelinan som håller sänket ;)

krokar behövs inte, vore osannolikt att få napp
Haha, nä men det vore väl fint! Att träffa på någon akvifer full med goa fiskar! Kan ju starta verksamhet på det där, Borrhålsfisken AB
"Bara till att panera och steka i smör"
 
T
Hur är det med dragning genom kryp-källare, måste någon in och krypa?
 
Ja det måste man.
 
T
Och det fixar montörerna att åla sig in?
 
Karl_Pedal Karl_Pedal skrev:
Nja, han har väl rätt i att det är grundvattnet som värmer slangen men det i sin tur får ju värmen från berget. Man vill så snabbt som möjligt ned till berget och sträckan från markyta till berg fodras. Men visst, det är ju grundvattnets högsta nivå som är nollnivå för borrhålets effektiva djup.
Det är grundvattnet som värmer slangen, men det är i huvudsak solenergi som lagras i marken/berget
via direktinstrålning och grundvattnets kretslopp.

Värme från jorden inre, geotermisk värme, står för knappt 5% av det totala uttaget i villainstallation i Sverige med "bergvärme"
 
T
Kom beslut att en granne måste borra mer ifrån oss så vi också ska kunna borra. Hur vet man att dom gör det?

Kommunen menar att man litar på borrarna.
"Eftersom alla som borrar ska anlita en certifierad borrare, så ska borraren kunna borra och borrarna följer vad som står i beslut och på borrkartan."

Ja varför inte?
 
Jag är ledsen mina vänner, men Tarrariffa visade sig vara ett troll som driver med oss. Jag stänger tråden.
 
  • Gilla
Anonymiserad 137805 och 1 till
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.