134 479 läst ·
629 svar
134k läst
629 svar
Grannens träd skuggar för all eftermiddag och kvälls sol.
Kommunen får redan idag förbjuda höga skuggande träd i detaljplanen så du behöver ingen lagändring.M Markarbetaren skrev:
Kommunerna förefaller inte vara särskilt intresserade av att med detta medel inskränka kommuninvånarnas äganderätt.PBL 4 kap. 10 § skrev:
Allemansrätten från innan Ladulås tid har inget med detta att göra eftersom det i princip var fritt att bygga vilka murar och plank man ville innan 1971.Alfredo skrev:
Det är ett sossepåfund som ingen i andra länder begriper.
De högsta murarna lär väl vara i överklassområdena ex Djursholm o Lidingö inte mycket sosse där duK karlmb skrev:
Det där stämmer inte. Tvärtom i Europa krävs nog tillstånd i de flesta länder. I Spanien t ex får du inte bygga en mur utan tillstånd. Det är t o m så att polisen stannar spontant och frågar efter tillstånd om de ser ett bygge. Inte som i snälla Sverige där det bara blir koll om någon granne anmäler. Det gör att svartbyggen blir mycket svåra att genomföra.K karlmb skrev:
Intressant! Det är många som hävdar att "vi i Sverige är de enda som..." Jag stod i en ganska lång kö för ett tag sen och mannen bakom hävdade att vi i Sverige är de enda som köar på det här viset. Fast han blev ganska tyst när jag påminde om köerna i gamla Sovjetunionen.D Dr Jumping Jack skrev:Det där stämmer inte. Tvärtom i Europa krävs nog tillstånd i de flesta länder. I Spanien t ex får du inte bygga en mur utan tillstånd. Det är t o m så att polisen stannar spontant och frågar efter tillstånd om de ser ett bygge. Inte som i snälla Sverige där det bara blir koll om någon granne anmäler. Det gör att svartbyggen blir mycket svåra att genomföra.
Få länder som är så smidiga och obyråkratiskta som Sverige. Det gäller även kostnader. Vi är vana t ex att köpa ett hus i Sverige så betalar du 1.5% till myndigheterna (lagfart). För att ta Spanien igen, så betalar du ca 10% när du köper ett hus. Det är skillnad.
Klicka här för att svara
