F
Golvvärme i garaget är nog bra om man ska ligga på det och jobba, men om det är sällan så släpps det väl ut värme i onödan till marken?

Vår panna är för halva huset från början, sedan byggdes huset till dubbla ytan, samma panna är kvar och ska räcka. Det är trögt system och kan bli kallt nu med 12 kw elpatroner så det bränns en del olja för att hjälpa till. Vågar man stänga av golvvärmen i garaget på prov eller ska man bara sänka tempen?

13 grader där nu och inte så kul men resten är viktigare.

Är det normalt att yttertaket är frostigt på undersidan utomhus nu?
 
Redigerat:
Det finns en annan tråd där nån misstänker att golvvärmeslangen frusit sönder pga att inte värmen var på, att helt stänga av i ett garage innebär väl att det blir minusgrader där? Risk för att drabbas av samma sak då, vattnet i systemet fryser och slangen spricker. Jag skulle inte stänga av, det är dags att uppgradera värmesystemet verkar det.

Yttertaket frostigt på undersidan? Förstår inte riktigt var/hur Du menar men att nåt är frostigt just nu verkar inte överraskande :) Men det kan vara en indikation på att Du har en dålig isolering förstås, kan Du beskriva mer exakt vart Du har frost??
 
Redigerat:
Är det frost på insidan av plåten på kallvinden??
Det blir det o därför ska det finnas kondensskydd så inte detta droppar ner i isoleringen då det blir varmare ute..

12 kW, Hur stort hus har du o vilken temp är det ute??
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.