Hej på er,

Håller just nu på med en renovering av tvättstugan i källaren och upptäckte då att golvbrunnen är igensatt med betong.
Finns det något sätt att kontrollera om avloppet är påkopplat efter att jag bilat bort betongen?

Har aldrig tidigare monterat golvbrunn så tar tacksamt emot alla tips och tricks samt förslag på vilken golvbrunn som funkar. Avloppsröret är 100mm i diameter och verkar gå rakt nedåt.

Med vänlig hälsning,
Arnold
 
  • Golv i renoveringsfas med en igensatt golvbrunn omgiven av borttagen betong och byggavfall.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Bila runt brunnen tills du ser avloppsröret. Är antagligen påkopplat, varför skulle de ha bilat bort rören men inte brunnen..
 
Vågar inte bila runt röret då det finns golvvärme. Vet inte var slingorna är någonstans
 

Bästa svaret

Oavsett behöver du bila bort om du ska få i en ny brunn. Maxa golvvärmen och hyr/låna en värmekamera så ser du var dragningen är
 
Ok, bilade bort locket och upptäckte att avloppet i tvättstugan ligger på samma stam som brunn utanför huset. (hällde vatten i brunnen på tomten). Är det tillåtet att dra in dagvatten utifrån in i huset och koppla på stam?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.