Har en pump som tar in vatten från sjö till vårt sommarställe via pumpautomat. Backventilen som finns ute i sjön har endast ett mycket grovt metallfilter. Det är ju inte bra att montera ett vanligt patron-filter på vattenledningens sugsida, så där har jag nu beslutat att bygga ett alldeles eget "filter" runt själva backventilen istället, förhoppningsvis ett system somger minimalt motstånd.
Jag har en plastbehållare på ca 0.3 kubikmeter som jag tänker perforera med en massa grova hål och sedan omsluta behållaren med någon form av geoduk. Backventilen kommer sedan att placeras inne i behållaren.
Tror ni det spelar någon roll vilken geoduk / markduk jag använder? Finns det många olika kvalitéer på markduk? Jag vill ha en duk som inte är alltför "tät", den ska ju släppa genom vattnet relativt lätt.