Jag har ett lite underligt fenomen hemma som jag vill ha förklarat för mig. Varje gång vi använder tändaren i samma rum som tv'n tappar tv'n bilden för någon sekund eller två. Tändaren stör tydligen tv'n på något sätt, men hur? Är det någon mer som upplevt detta?

Tändare: Bic braständare
Tv: Plasma
 
Kanske IR strålning som blockerar fjärrkontrollmottagaren.
Hur tänds tändaren, med elektrisk gnista eller "eldstål"

Protte
 
En sån tändare anväder en piezoelektrisk mojäng för att skapa en gnista som tänder gasen. Gnistor skapar väldigt "bredbandiga" störningar, de påverkar alltså radiosignaler på i stort sett alla normala frekvenser. De första radiosändarna som signore Marconi använde när han "uppfann" radion var just s k gnistsändare.Om man har en dåligt skärmad antennanläggning (eller rent av en inomhusantenn i samma rum som gnistan), kanske även kombinerat med en ganska svag mottagning, så slinker denna störning enkelt in och slår tillfälligt ut mottagningen.
Störningen varar ju bara bråkdelen av en sekund, men eftersom vi nu kör med digitala TV-sändningar så skickas bilden som en ström av olika typer av paket i en viss ordning, efter en störning kan det ta en liten stund för TVn att hitta rätt i strömmarna och därför försvinner bilden såpass länge.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.