Hej! I fritidshuset saknas möjlighet att ansluta sig till ström. Så jag har monterat gasolspis och gasolkylskåp, men allt är lite provisoriskt draget med slang hela vägen. Tror ni det är bättre med kopparrör? Det känns ju stabilare men men.
Så här ser det ut i stora drag. P11 -> Gasolregulator -> 2 vreds avstängningsventil-> sen går det en gasolslang till Spisen -> och en slang till kylskåpet.
Från P11 -> gasolregulatorn till avstängningsventilen går det en 'hel slang' utan skarvar. Sen från avstängningsventilen är det som sagt 2 slangar på ca 40cm styck(självklart 'hela slangar' utan skarvar)
Allt är åtdraget med slangklämmor och är tätt och har brukats i 2 år, men skulle det vara bättre med rör? Det handlar om totalt ca 1,5 meter slang. P11 är placerad direkt utanför stugväggen.