Jag har tänkt att sätta upp en gardinskena (ikea kvartal) i taket med hjälp av takfästen här hemma, men jag började fundera på en del saker som jag tänkte att ngn här kanske har erfarenhet av.
1. Taket är putsat och sedan är det betong upp till grannen, behöver jag ta hänsyn till putsen eller kan jag bara köra på? Har hört så mycket om att stora vibrationer kan göra att putsen i taket släpper på en stor yta vilket hade varit rätt jobbigt.
2. Måste jag tänka på ev elledningar som går i taket? Inte så sugen på att borra sönder ngn ev elledning som går till något uttag i närheten?
3. Hur djupt måste jag borra för att få en hållbar konstruktion. Jag tänker spontant att 30 mm borde räcka för ett par gardiner.
Tacksam för snabbt svar.
Johanna