Hej
På denna yta 4*4 meter ska det stå 1 Toyota Yaris ibland kanske 2.
Det ska bli grus, hur tycker ni vi ska göra?
Vi tänkte bara vibbra 8-16 15 cm tjockt.
 
  • Förberedd mark på 4x4 meter för att lägga grus där en Toyota Yaris ska parkeras.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Ingen som har någon åsikt?
Är det ok?
Eller helt fel?
Något, någon?
 
Hej.

Du ska absolut inte lägga 15cm 8-16. Det kvittar hur mycket du paddar så blir det aldrig stabilt om där inte är någon nollfraktion i det.

Mitt tips är att du lägger 0-16 som du paddar och toppar med några cm singel, hellre 8-11 så du slipper stora stenar.
 
Jag tycker singel är totalt värdelöst som parkering och anser att du borde plattsätta istället.

Men annars som G-83 säger
 
Fyll upp med endast 0-16 som du paddar och jämnar till med svagt fall från huset eller som förslaget ovan med plattor tror jag blir bäst.
Endast singel brukar inte bli bra och framförallt inte så mkt som 15cm.
 
0-32 är ännu bättre !
Jag grävde bort över 30 cm fyllde med 0-50 bärlager det regnade fruktansvärt när jag paddade med en 500 kg men underlaget blev som ett cementgolv. Perfekt !
sedan 6-7 cm stenmjöl som jag lade fallet med till en brunn i mitten, detta paddade jag med vattenbegjutning till absolut slät yta. där blev inte märken efter däcken ens.

Nu var det lätt att lava ut byasten i mönster.
På 20 år har det inte sjunkit 1 mm !!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.