1 856 läst ·
17 svar
2k läst
17 svar
Garage i gammal stil i suterräng
Tack! Ja skalblock är nog säkrast, med ordentlig armering.P PappasHammare skrev:
Tack! Ja särskilt som vi tänkte bygga portarna själva i gammal stil så kanske det är onödigt att fundera på en massa isolering i grund och väggar. Vi vill undvika minusgrader - men så länge det inte går under typ 5 grader så räcker det för oss.redarn skrev:
Angående isolering.
Tänkte du värma upp garaget? I annat fall hade jag inte isolerat under plattan.
Sedan, den absolut största värmeförlusten kommer vara tak och portar. Framförallt om du bara håller några plusgrader vilket kommer vara nära markens temperatur.
Därför hade jag inte brytt mig om tex. isoleca. Vanlig Leca kommer isolera tillräckligt.
Gillar att du bygger något lite annorlunda.
Om ni helt säkert vill ha plusgrader måste ni värma upp och bör då isolera i alla fall lite.S snartjul skrev:
Om ni väldigt ofta vill ha frostfritt och slippa rimfrost osv. kan ni klara er utan uppvärmning men helst med lite isolering i dörrar och lite mer i tak. I så fall är isolering under plattan negativt för ni vill ha upp jordvärmen på vintern.
Ett sådant kallgarage kommer inte klara av att smälta en snötäckt bil men det kanske kommer vara -5 i stället för -20 den där kallaste morgonen.
Isolerar ni dörrarna med i alla fall 45 mm (bygg med 45x45 stomme och brädor som täckning på på båda sidor och lägger upp 100mm i taket gör det mycket. Vare sig ni siktar på kallgarage eller uppvärmt. Men vid uppvärmt så kan ni även isolera lite mot marken och under plattan.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden