Håller på att lägga ett nytt furugolv i köket. Min undran är hur man skall bära sig åt för att få detta tätt under diskbänken dels mot väggen och dels där rören kommer upp?
Väggen är sned så det blir en kraftig glipa på 3cm på ena sidan. Häller man ned våtrumsgucka där eller vad? På avloppet sätter man väl en manchett, men hur gör man sedan? (Rörböjen som sitter där nu är bara tillfällig)

Bifogar några bilder.
Tacksam för alla svar.
.
 
  • Bild 239.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Bild 242.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Oj, vilken konstig rubrik del blev. :D
Hur redigerar man rubriker: :confused:
Hoppas ni förstår ändå.
 
Paul-Staffanstorp
Jag hade anlitat en golvläggare som hade lagt en plastmatta underdet kommande vaskskåpet samt diskmaskinsplatsen (som brukar vara intill) med uppvik och som han svetsar runt rör och avlopp snyggt och prydligt.
Absolut bästa lösningen och värt de pengarna istället för att få golvet fördärvat av ett eventuellt framtida läckage.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.