Hej,
Jag och min sambo bor fortfarande i en BRF-lägenhet. Alldeles nyligen upptäckte vi en bubbla i parketten. Min fråga är, hur illa är detta? Går det att göra något åt? Behöver det vara en "riktig" fuktskada, eller kan det bero på det blöta vädret? BRFen är från 1984. Vi har inte upptäckt några skumma vattenläckor. Vad göra?
2 537 läst · 2 svar
3k läst
2 svar
Fuktskada i parketten?
-
-
Medlem · 893 inlägg 8 okt 2006 22:518 okt 2006 22:51 #2
Re: Fuktskada i parketten?
Har du möjlihet att visa ett foto på bubblan? Vart nånstans på golvet finns bubblan? Nära en vägg eller mitt på golvet? I vilket rum finns bubblan? -
9 okt 2006 09:37 #3
Re: Fuktskada i parketten?
Bubblan är inte mitt på golvet, men samtidigt inte ute i kanten. Vi hade en likadan bubbla förra året vid den här tiden, men då tog vi in ett element å ställde där. Då försvann bubblan direkt. Vi gjorde samma sak nu, men det verkar vara för sent. Spänningen i golvet verkar ha försvunnit, men formen på golvet är kvar. Kan golvet påverkas av vädret? Vi har spekulerat i vilka andra saker det skulle knna vara som uppbuktningen komemr ifrån, men inte ommit på någon bra förklaring.
Jag ska försöka ta fram en bild ikväll om jag hinner.