Hej forumet!
Vi funderar på den bästa lösningen för att avgränsa vår tomt som ligger mot en ganska trafikerad väg.. Vi vill bygga en 2 meter hög, ca 30 meter lång avskärmning. Bygglov blir det i både fallen. Ville höra vad ni har för erfarenheter kring kostnad, bullerdämpning, livslängd av de 2 alternativen vi kommer välja mellan:
1- En fristående mur.. Fasaden på vårt hus är putsad, så det skulle vara snyggast att ha en putsad mur med.. Kostnaden, vad tror ni det landar på? både material och arbete inkl grundarbete när det är så hög mur? Vet att det är dyrt.. men hur dyrt så att man får ett hum..
2- Bullerplank.. och då kommer vi troligtvis köpa färdiga bullerabsorberande sektioner som enkelt sätts upp.. Vi tycker inte om utseendet på dessa direkt, men faktum att de är effektiva mot bullret (enligt tillverkaren iaf) och är enkla att sätta upp gör att det är ett alternativ för oss.. Här är det också en dyr lösningen tyvärr.. Men om någon har kommit undan med en smart, lite billigare lösning på bullerplank så vill vi gärna ha receptet..
Tackar på förhand!