Har tagit in fackman på att lösa en frånluftshuv på taket för ventilation i mitt badrum. Blir dock lite fundersam kring lösningen med genomföringen genom taket. Kan vara så att det är såhär man gör men om man tittar på de färdiga huvar som finns att köpa är de gjorda på ett annat sätt med membran.
Det röda beslaget på bilden tätas på utsidan mot pappen på taket. Ett hål görs genom råspont och isolering in i huset. Sen träs en hel huv på utsidan på sargen som går upp (är högre i verkligheten för att komma ovan takpannor).
Summan av det blir ju egentligen att man förlitar sig helt på att huven tar allt vatten och att det inte samlas vatten inne i lådan. Röret och isoleringen ligger mot råsponten i detta fallet, inget membran.
Är det så man brukar/borde eller kan göra?
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder