16 307 läst ·
21 svar
16k läst
21 svar
Frågor kring 3-fas -> 1-fas
Moderator
· Stockholm
· 57 869 inlägg
Den kabeln skall du inte dra i rör. I röret drar du lämpligen FK trådar. En kabel med 5x2.5 blir aldeles för svår att få igenom röret.Patrick Jakiel skrev:Faktum är att detta är en bostadsrätt och inte hus. Vi har tillstånd att borra 3 cm, vet dock inte om detta innefattar fräsning också - ska ta reda på det!
Så vad som behövs är alltså ett VP-20 rör som är godkänt för ingjutning och en 5G 2,5mm2 kabel. Ställs krav på kabeln också, eller fungerar det med exempelvis Clas Ohlsons 49-274-5 5G kabel?[länk]
Tack för alla suveräna svar - verkligen tacksam!
Allvetare
· Östergötland
· 4 362 inlägg
FK 2,5mm2 i färgerna brun, svart, vit, blå och gul/grön skall du ha. Eller om du föredrar kabel så EKK 5G2,5 borde funka. Gummikabel förlägger man ej i rör.
TEn till fråga - hur gör man om man ska ha en del av kabel "friliggande", i detta fall under bänkskåpen, och en del gjuten i golvet? Kan man ha VP-rör friliggandes?
Moderator
· Stockholm
· 57 869 inlägg
Vp rör kan ligga fritt, men bör (måste?) klamras fast i så fall.
Klicka här för att svara
