Håller just på med en renovering i hallen där jag har bl.a slängt upp panel i taket. Nu i efterhand har jag kommit på att det skulle vara snyggt att riva ner en vägg som har en trappa ner till källaren bakom sig, en del av takpanelen slutar mot den väggen.
Om jag nu river ner väggen och vill fortsätta med takpanelen så kommer det bli det här årets häftigaste generalskarv samt att det finns ingen ändspont kvar på panelen.
Fråga: Finns det något finurligt sätt att förlänga panelen utan ändspont för att sen "göra" något med generalskarven så det ser ut som man har gått med hela plank? Eller är det bara att kassera den sprillans uppsatta panelen och mummla att det är snart löning igen och köpa nytt och lägga om?
Tack.