Vi är i startgroparna för att renovera badrum. Tanken är att kasta ut badkar och gå över till duschhörna, men utrymmet är ganska trångt. Vi har ett snedtanke som begränsar oss.

I dag är utrymmet mellan dörrkarm och vägg 75 cm, så frågan är om det blir för trångt med en duschhörna. Vi har varit så inställda på det hela tiden, men kände att vi fastnade lite i den här frågan nu..

Någon som kan ge tips?
 
70*90 med svängda väggar fungerar hjälpligt, men skulle önska raka väggar eller 2 st 90, som får bukta ut lite.
 
  • Gilla
sandrisen74
  • Laddar…
Har ni en bild som hjälper en få översikt I erat tilltänkta projekt? Handritat funkar ju också..
 
Kanske liknande detta? F.d. plats för badkar. Numera dusch (70*90) och bastu. Duschväggarna borde vara raka eller bukta utåt t.ex. med 2 st 90.
Hörndusch med buktande glasväggar, gul kakelvägg och rött kakelgolv som leder till en bastu.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
sandrisen74
  • Laddar…
Det beror lite på hur man står i duschen. Jag tycker det är viktigare att ha blandaren och stå ställd mot långsidan Enkel teckning av en duschplats med blandare på långsidan och en stiliserad person i profil.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
sandrisen74
  • Laddar…
Råkade tydligen missa en regel kring reklam. Hoppas detta inlägg är okej iaf.
Det finns så kallade U-duschar man kan montera asymmetriskt i hörn. Hade själv en sådan i förra lägenheten där det bara var ca 50cm mellan hörn och dörr.
 
  • Gilla
sandrisen74
  • Laddar…
michfris michfris skrev:
Har ni en bild som hjälper en få översikt I erat tilltänkta projekt? Handritat funkar ju också..
Ska försöka rita upp det... återkommer :)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.