Om jag ska gjuta på ett avjämningsskikt på ca 20 mm på ett befintligt betongbjälklag är ju fiberarmerat flytspackel bra, men väldigt dyrt (ca. 200-250 kr/25 kg).

1. Finns det någon annan produkt som kan användas och som är billigare? Tips? Erfarenheter?

2. Vad är poängen med "fiber"flytspackel om man har ett betongbjälklag?

3. Förändras saken (fiber eller inte) om man ska ha eller inte ska ha golvvärme?

4. Kan man kompensera fiberspackel genom att använda annan produkt (finbetong) i kombination med stålnät?

Tacksam för synpunkter från Er på detta utmärkta forum!
 
Min första fråga måste nog bli: varför skall du flytspackla betongen. Det är klart avgörande för vad du skall ha som avjämning.
Visst kan du använda finbetong men då måste du kratsa den gamla betongytan så att den nya tunna betongkakan får bra fäste.

Utan att veta vad du skall göra tror jag nog att flytspackel är det enda rätta. Och framför allt klart lättast.
 
körde med icke fiber nere i källaren för 130/säcken

armerade dock med nät som skruvades fast överallt...

på träbjälklag gäller endast fiberarmerat dock!
 
Ska du ha golvvärme är nog fiberarmerat att rekommendera, med tanke på de spänningar som uppkommer i golvet...
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.