Planerar att fräsa ett 20x20 spår i betongväggen för en flexslang från uttaget nedan till loftet (en sträcka på 2200 mm):

Betongvägg med ett uttag längst ner, markerad med röd linje för planerat 20x20mm spår för flexslang, bredvid en säng med en stor nalle.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Jag tänkte installera ett uttag inne i trästommen för en "starry sky" fiberoptisk enhet, där fibrerna leds genom en MDF takpanel (inte ännu monterade). Sedan dra vidare till ett golvuttag ovanpå loftet. Hur löser man bäst övergången? Tänkte att man kanske kunde Feina ut en 30x30 bit av bärlinan och spåra upp i betong där bakom, så att man kan ta ut slangen där helt osynligt. Sedan inspektionslucka ovantill. Ser ni några problem med denna plan?

Trästomme i tak med märkning för kabeldragning, utvisande plats för uttag och golvuttag ovanpå ett loft.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Tack för svar.
 
Redigerat:
Det är troligt att det redan löper en dold slang precis där du tänker spåra, på ett djup som kanske understiger 20 mm. Du skulle kunna fiska fram den slangen genom att hål uppe under loftet.

Det blir då en infälld dosa, ROT-dosa eller spårdosa, under loftet. Slangen bör avslutas i en dosa. Det går väl att göra med ett slangutlopp också, men då hamnar dosan på möbeln. Är den bara tänkt att bli permanent så går det bra.
 
Varför inte dra en utanpåliggande kabel enl. blå linje? Så slipper du spåra i väggen.

Utanpåliggande kabel markerad med blå linje längs väggen vid ett hörn, nära tak och golv, med en mjukisdjur i bakgrunden.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
Bo.Siltberg
  • Laddar…
Så här ser det ut i dosan. Vet inte om det syns bra på bilden, men matningen kommer nerifrån (den mellersta dosan) och så är det vidarekopplat till andra sidan väggen till ett uttag i det intilliggande sovrummet. Hursomhelst går det inga kablar, slangar eller rör uppåt.

Tre öppna eldosor i en vägg med exponerade kablar, utan utanpåliggande kopplingar på ovansidan. Dosorna är delvis inbyggda i väggen.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Skulle vilja undvika utanpåliggande dragningar. Det är enbart pannrummet och garaget som har utanpåliggande el i hela huset. Kabelkanal i hörnet och längs golvlisten kan vara ok men det väl svårt att få en snygg övergång från ett infällt uttag?

@Bo.Siltberg Det är tänkt att det skall vara en permanent installation. Så det är ok att dra slangen in i trästommen, sätta en dosa där med åtkomst antingen uppifrån eller nerifrån, samt ett uttag för belysningen?
 
Redigerat:
  • Gilla
Bo.Siltberg
  • Laddar…
DEu skulle ju ev. kunna skippa kopplingsdosan med inspektionslucka, och använda apparatdosan på övervåningen som kopplingsdosa.

Om du väljer utanpåliggande kabel, så kan man gå in i dosan via ett hål från sidan av dosan. Spåra lite lätt i betongen så att kabeln går under plasten i uttaget.
 
DEu skulle ju ev. kunna skippa kopplingsdosan med inspektionslucka, och använda apparatdosan på övervåningen som kopplingsdosa
Det skulle gå, har dock planer att styra belysningen i loftet med en (Thread) smartplug därför tänkte jag mig ytmonterade uttag inne i golvet + lucka. Skulle kanske också funka med en reläpuck men den ryms knappast in i samma apparatdosa som ett infällt golvuttag.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.