Hejsan!

Vi håller på att renovera våra sommarstuga och en elektriker kommer att dra elen infälld i våra väggar. Men har en fråga då vi inte har överdrivet många säkringsgrupper på vår elcentral. Hur bär sig en elektriker åt om man önskar att få fler grupper både 16A och 10A till huset? Är detta en kostsam historia?

Tacksam för alla svar.
 
Redigerat:
"Slingor" - avser du säkringsgrupper?
 
Precis säkringsgrupper
 
och vad har du för typ av elcentral idag?
 
Utveckla gärna Din fråga - är inte den bästa på sådana här saker..
 
Är det en "proppcentral" med keramiksäkringar eller en normcentral med rektangulära säkringar med vipparm?
Kanske finns det lediga säkringar som du kan använda.
Kanske vill elektrikern byta en ev proppcentral till en ny normcentral, då kan ni trycka in säkringar efter behov.
Utan ngn fakta är det omöjligt att ge något svar.
 
Lägg upp en bild på befintlig elcentral.
 
Är inte på plats nu så bild kommer senare. Men det är en normcentral inne i huset fast på utsidan finns elmätaren och huvudstörmbrytaren och där finns det tre stycken keramik proppar.
 
OK. Normcentralen kan man utöka om det finns platser kvar i lådan. Annars får man byta ut den mot en större. Oftast inget jättejobb (dock avrådes bestämt från hempul där!).
 
Finns det plats för fler säkringar är det bara för elektrikern att trycka fast dessa på skenan, om inte, behövs byte av centralen till en större modell.
För 16 A krävs det 2,5 mm2-ledare. Används normalt bara till högeffektförbrukare (spis/varmvattenberedare).
Huvudsäkringarna på utsida berörs ej.
 
Hur stora är huvudsäkringarna (16, 20, 25 a) ?

Har anläggningen jordfelsbrytare ?

Finns det elvärme och/ eller värmepump?

Har man 16 a huvudsäkringar blir det ändå dom sätter gränsen i många fall.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.