Håller på och färdigställer vårt nya kök och ska snart sätta upp fläkten. En 60 cm fläktkåpa som kommer sitta mellan två skåp, inget fritt på sidorna alltså. Kommer det bli bra att göra så, nån annan som har det så?
Produkter som diskuteras: "fläkt"
Fläktar
Flytta förbrukad luft ut ur ditt hem med mekanisk frånluft. I den här samlingen hittar du vårt sortiment av badrumsfläktar, kanalfläktar och värmeflyttare.
Läs mer
Samma problem här, bara 60 cm....men valde att sätta ett något lägre skåp där..så att fläkten kommer lite högre och det blir luftigare och bättre plats under den, men har ändå skåp, var lite orolig i början att det skulle se konstigt ut, men de som sett det brukar tycka att det både är praktiskt, luftigt o ser helt ok ut.
Håller med Mikkat, fläktkåpa skall ha lite "rymd" runtomkring annars ser det bara hoptryckt ut. Hade själv samma problem, och lösningen blev ett överskåp med utdragbar fläkt under, funkar perfekt + att man fick mer utrymme för småsaker, bif bild. 
Alltså skåpen är uppsatta och fläkten är inköpt, jag var bara intresserad av vad folk tyckte om detta och ev. se några bilder. Inte tips på andra lösningar då allt redan är inhandlat.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
