Har precis blivigt med hus, och behöver komma i kontakt med någon bra Entreprenadfirma. Det gäller att bygga en golvbrunn i vårt garage. Som det är nu kommer det in vatten på betonggolvet när det regnar mkt ute, och där stannar det :(

Vill kunna leda ut vattnet till en befintlig brunn, som finns någon meter utanför på uppfarten till garaget.
Är det någon som kan tipsa om en bra firma som kan hjälpa en med det?

Vi bor i Torslanda, så någon firma i närheten av Gbg vore bra!  :)
 
Hade du tänkt billa upp betonggolvet och lägga ner en brunn och avloppsrör?

Det är nog rätt lurigt att göra detta i efterhand, med tanke på att plattan är förstärkt med armering och det är risk för sprickbildning. Du måste troligtvis ner på ett djup av minst 100mm vid brunnen och sen ännu djupare för röret.

Hur ska du få till fallet? flytspackel går nog bra men det är dyrt och lite lurigt att få det bra över en stor platta.

Hör med betong bearbetnings firmor om det är lämpligt att göra detta och be om referenser från dom.
/CC
 
Varför kommer det in vatten?
Kan du inte börja med att stänga ute det först. Som chris 47 sa. låter som ett rätt avancerat projekt med att göra en brunn
 
Mikael_L
Det här kanske inte alls går att göra, men:
Jag funderade på om att fräsa spår i plattan som leder vattnet rätt kan vara en lösning på problemet? Skulle väl bara behövas 1-2 cm djupa spår.
Detta kräver givetvis då att plattan är i någorlunda våg, vatten rinner som bekant inte uppåt.
 
Tack för era svar!

Problemet är att det har varit en carport. Sedan har den förre ägaren slagit upp väggar och gjort ett "riktigt" garage av det. Som det är nu så sticker betongplattan ut ca 20cm framför garagedörren, och då det regnar mkt lägger sig vattnet direkt på, för att sedan sakta rinna in i garaget.

Det är ju ingen sluttning på betongplattan, den ska väl som sagt bara vara _inne_ i garaget, inte utanför som det är nu. Sedan framför den, kommer asvalten som vanligt, och den sluttar ner till en redan befintlig brunn en meter nedanför på uppfarten.

Så om man kunde slipa ner den delen av betongplattan som sticker ut? i någon vinkel så vattnet rinner ner, och inte in.
Det kanske blir lättare/billigare än att försöka fixa en brunn?
 
Det kan du göra men du behöver en rätt kraftig betongslip och ett antal timmars arbete men det går helt klart
 
Mikael_L
Men ändock lättare än att eftermontera en avloppsbrunn, eller hur? ::)
 
Borde man inte kunna montera någon gummiläpp på nerdelen på porten som hindrar vattnet att tränga in ? betongen behöver ju vara slät. men det är ju enklare att slipa några mm istället för hela cm.

/benny
 
Det är nog vettigare att få bort vattnet antingen genon brunnen eller genom att luta betongen än att stoppa upp det. Då tar det bara en annan väg istället
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.