1 009 läst ·
19 svar
1k läst
19 svar
Finns det dimmer för utanpåliggande el?
vcx
Byggnovis
· Göteborg och Bohus län
· 347 inlägg
vcx
Byggnovis
- Göteborg och Bohus län
- 347 inlägg
Jag har en Shelly dimmer som jag använder så. Dock räcker det med en dubbelbrytare för att få fyra olika styrkor (av/på x2). Alternativ säger man till Google Nest exakt procent.tommib skrev:
Det låter ju iofs som att ett upplägg med smarta puckar och olika scenarier som kan aktiveras via knapp vore bra men det drar snabbt iväg i pris om man inte gör det själv. T.ex. Shelly har sina ingångsmoduler med fyra ingångar där man kan ha fyra fysiska tryckknappar. I detta fallet t.ex. Tänd 100%, tänd "lagom", släck och något annat. Knapparna kanske då är enklare att handha om du inte har helt styrsel på fingrarna. Har man riktigt mycket problem kan ju knapparna göras godtyckligt stora men det är inte så estetiskt tilltalande kanske.
Det är relativt lätt. Har man höga estetiska krav blir det lite pyssligare men inte på något sätt komplext. En liten låda på väggen eller infälld i taket? En armatur som kan dölja en puck? Man får vara lite kreativ helt enkelt.
Vill du ha hjälp med det kan du lägga upp bilder så finns det folk som kan klura på vad som skulle kunna funka.
Vill du ha hjälp med det kan du lägga upp bilder så finns det folk som kan klura på vad som skulle kunna funka.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
