Hej.
I dagsläget har jag en dyr taklampa där den inbyggda trafon har gått sönder. Jag ser det som omöjligt att hitta en lika dan trafo (den är liten, med hål i mitten). och jag ser ingen annan bra plats på lampan att få plats med trafo i.

Min plan är att koppla förbi den trasiga trafon och sätta en trafo bakom befintlig vrid-dimmer, men jag är inte säker på om det får plats.

Vet någon om det finns vrid-dimmrar med inbyggd trafo?
Dvs dimmer som ger ifrån sig 0-50w med 12v. Helst av modell vrid (inte sån som ser ut som en vanlig strömbrytare fast där man håller inne knappen för att ändra ljusstyrka)

Tack på förhand!
 
Ta en bild på transformatorn. Det låter som det sitter en sk ringkärnetransformator. De är vanlig och finns i en mängd olika utförande.
 
  • Gilla
Dilato
  • Laddar…
E etompau skrev:
Ta en bild på transformatorn. Det låter som det sitter en sk ringkärnetransformator. De är vanlig och finns i en mängd olika utförande.
 
  • Elektronisk transformator för belysning, kablar anslutna, teknisk etikett, inomhus, komponent, elektrisk installation.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Ok, det är då inte en ringkärnetrafo.
Utgår från att du har googlat typnummer/tillverkare på ex Amazon?!
 
Jag hittade en annan lösning. Tack ändå...
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.